KATEGORIE

Biuro Rachunkowe Kraków Krowodrza

Właściciele nieruchomości z miejscem parkingowym nie będą zadowoleni z tej wiadomości. W przypadku, kiedy posiadamy nieruchomość wraz z miejscem postojowym Resort Cyfryzacji zapowiada wzrost podatku.

Projekt zmian parkingowych przygotowanych przez Ministerstwo dotyczy nie tylko garażu, ale również obowiązywać będzie współwłaścicieli miejsc parkingowych. Aktualnie w Polsce tylko pewna grupa osób płaci podatek za posiadany garaż według 10-krotnie wyższej stawki. Podatnik płaci taki sam podatek za garaż jak za mieszkanie w przypadku, gdy miejsce parkingowe mieści się w bryle budynku.

Planowany wzrost podatków od miejsc garażowych

Zmiana jaką planuje Resort Cyfryzacji ma dotyczyć wszystkich posiadaczy garażu. W odniesieniu do nowych założeń wszystkich posiadaczy miejsc postojowych pod dachem obowiązywać będzie podatek płacony według wyższej stawki. Roczne zobowiązanie w stosunku do urzędu skarbowego w przypadku posiadania dwóch miejsc parkingowych, będzie wynosić około 300 złotych.

W momencie gdy projekt Resortu zostanie zaakceptowany w Sejmie, to każdy posiadacz garażu będzie musiał za niego dodatkowo zapłacić. Jak już wiadomo, w sytuacji jak właściciel odstąpi od posiadanego dodatkowego miejsca postojowego, nie będzie musiał ponosić żadnych zobowiązań.

Problem z parkowaniem samochodów może pojawić się w miastach

Według definicji prawnej garaż jest to budynek lub jego część służąca do przechowywania samochodu osobowego. Może to więc oznaczać, że od trzymania auta w bu8dynku gospodarczym również będzie trzeba zapłacić podatek. Jednak w sytuacji gdy samochód będzie stał na posesji, właściciel nie będzie ponosił żadnych dodatkowych kosztów.

W intencji Ministerstwa Cyfryzacji dodatkowy podatek ma przynieść zyski finansowe gminą. Lecz czy w takiej sytuacji samochody nie będą parkowały przy ulicy? W miastach z ograniczoną liczbą miejsc postojowych zamiast korzyści finansowych, zmiana ta może wywołać dodatkowy, dość poważny problem.

STRONA INTERNETOWA:

SŁOWA KLUCZOWE: