KATEGORIE

Przewodnik po Krakowie w języku rosyjskim

 Kraków z licencjonowanym przewodnikiem? Owszem! Najciekawsze miejsca, zakątki, nie!nudne muzea i zabytki, lekcja historii w plenerze, okraszona sporą dawką ciekawych anegdot, facecyjek. Ode mnie dowiesz się co na głowie miał Adam Mickiewicz i kim byli Antki, kto oprócz smoka pracował w Grocie Wawelskiej, jak testowała przyszłego męża królowa Jadwiga, co stało na miejscu pomnika prezydenta Dietla, dlaczego obok Lenina zostawiano rower i buty...

http://www.krakow-przewodnicy.pl/index.php/pl/kontakt/o-mnie.html

Zapraszam do zwiedzania Krakowa. Jestem licencjonowanym przewodnikiem z uprawnieniami wydanymi przez Urząd Marszałkowski miasta Krakowa do oprowadzania turystów w języku rosyjskim. Ofertę swoją kieruję zarówno do turystów indywidualnych, jak też grup zorganizowanych. Spacer ze mną po najpiękniejszym mieście Polski, to prawdziwa uczta, lekcja historii w plenerze, okraszona mnóstwem ciekawych historii, anegdot, jakich nie znajdziecie Państwo w podręcznikach historii. Oprowadzę Państwa po najciekawszych i najpiękniejszych zakątkach Miasta Królów Polskich, przybliżę polską historię, odwołam się do rodzimych tradycji... Kraków - stolica polskiej kultury, miejsce spoczynku królów i wielkich Polaków, dom nietuzinkowych artystów - krakowskiej bohemy, zwany niegdyś polskimi Atenami, polskim Piemontem. Zapraszam do wspólnego odkrywania jego tajemnic.

http://www.krakow-przewodnicy.pl/index.php/component/option,com_phocagallery/Itemid,3/id,1/view,category/

Najpopularniejszą trasą Krakowa, wśród tłumnie odwiedzających nasze miasto turystów jest oczywiście Droga królewska, trakt królewski, via regia... historyczna droga, którą do miasta wjeżdżali królowie na koronacje, księżniczki, chcące poślubić polskiego władcę, posłowie, udający się do króla na Wawel, czy orszaki pogrzebowe królów i wybitnych osób spoczywających w Krakowie.

http://www.krakow-przewodnicy.pl/index.php/pl/trasy-turystyczne/droga-krolewska.html

Trasę zaczynamy na Placu Matejki, czyli dawnej Florencji, nieopodal kościoła św. Floriana, Akademii Sztuk Pięknych, pod Pomnikiem Grunwaldzkim, wzniesionym z inicjatywy Ignacego Jana Paderewskiego w 500 rocznicę zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem, oraz Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie udajemy się pod Barbakan, by Bramą Floriańską przejść na jedną z najbardziej znanych ulic Krakowa - ulicę Floriańską. Przy tej ulicy zobaczymy szereg kamienic o ciekawej historii, jak Dom Jana Matejki, hotel "Pod Różą", dawny pałac Kmitów, czy Jamę Michalika. Ulicę Floriańską optycznie zamyka od południowej strony jeden z najważniejszych kościołów Krakowa – gotycka Bazylika Mariacka, a w niej – największy w Europie ołtarz gotycki, dzieło norymberskiego artysty, mistrza Wita Stwosza. Z wyższej wieży kościoła co godzinę, również nocą, trębacz odgrywa hejnał, przerwany w połowie, jak chce legenda, na pamiątkę najazdu tatarskiego w 1241 roku. Niemalże naprzeciwko fasady kościoła stoi pomnik Adama Mickiewicza, wykonany w 1898 roku według projektu rzeźbiarza Teodora Rygiera. Obecnie miejsce wkoło pomnika jest popularnym punktem spotkań zarówno Krakowian jak i turystów, którzy umawiają się „pod Adasiem”. Na samym środku placu rynkowego, wyznaczonego drogą lokacji miasta w 1257 roku, wznoszą się Sukiennice, budowla od wieków służąca kupcom. Dziś w Sukiennicach, oprócz Galerii Malarstwa i Rzeźby Polskiej XIX wieku, znajduje się wejście do podziemi rynkowych, mieszczących wystawę zatytułowaną „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”. Obok Sukiennic wznosi się wieża ratuszowa, wejścia do której strzeże para lwów.

Z Rynku trasa wiedzie obok malutkiego kościółka św. Wojciecha, wzniesionego pierwotnie w stylu romańskim, w ulicę Grodzką, kiedyś ulicę złotników krakowskich, przy której mieszkał sam mistrz Wit Stwosz, malarz Michał Stachowicz, urodziła się Helena Modrzejewska. Po drodze, mijając place Dominikański i Wszystkich Świętych, podziwiać można gotyckie kościoły Świętej Trójcy (w krużgankach pozostały fragmenty murów i portal romański) oraz O.O. Franciszkanów, wnętrze którego zdobią polichromia i witraże Stanisława Wyspiańskiego, natomiast krużganki – portrety biskupów krakowskich od XV wieku. W perspektywie ulicy Grodzkiej widać wieże romańskiego kościoła św. Andrzeja. Obok niego można podziwiać barokowy kościół śś. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach, we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi.

Z przylegającego do ulicy Grodzkiej placu Św. Marii Magdaleny można iść dalej ulicą Grodzką, przejść obok ewangelickiego kościoła św. Marcina i kościółka św. Idziego z XIV wieku pod budynek Arsenału Królewskiego z czasów króla Władysława IV, lub skręcić w malowniczą ulicę Kanoniczą, na końcu której stoi Dom Jan Długosza, kronikarza, dawna łaźnia miejska, w której rycerz Zawisza z Oleśnicy na polecenie królowej Jadwigi sprawdzał przymioty przyszłego męża królowej - Władysława Jagiełły. Z tego miejsca roztacza już się fantastyczny widok na wzgórze wawelskie z zamkiem królewskim i katedrą. Gotycka katedra jest nekropolią polskich królów. Tutaj pochowano też niektórych bohaterów narodowych, m.in. T. Kościuszkę i marszałka J. Piłsudskiego, wieszczów – A. Mickiewicza, J. Słowackiego, czy ostatnio – parę prezydencką. Stanisław Wyspiański napisał o tym miejscu: (...)tu wszystko jest Polską, kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią (...) dopiero wśród tych murów jesteśmy Polską. (...)
 

STRONA INTERNETOWA:

SŁOWA KLUCZOWE:

 • przewodnik po Krakowie
 • zwiedzanie Krakowa
 • ciekawostki Krakowa
 • zabytki Krakowa
 • muzea Krakowa
 • pobyt w Krakowie
 • wycieczka do Krakowa
 • Kraków po rosyjsku
 • Kraków dla Rosjan
 • Kraków przewodnik
 • interesujące miejsca w Krakowie